Everything you need to know about acne

Pupínku se nezbavíte za jediný den! Tyto mikrocysty, komedony a zánětlivé léze na obličeji, zádech, krku a hrudníku, které se začínají tvořit v pubertě, ale objevují se i v dospělosti, mají několik fází. Podívejme se na to blíže.

av_acne_formation-bouton_1x1 472x472

Pupínek akné je jen špičkou ledovce!

Akné vzniká ve čtyřech fázích: nadprodukce kožního mazu, ztluštění kůže, tvorba černých teček a komedonů a nakonec zánět. Co vyvolává akné? Hormony stimulují vylučování kožního mazu a způsobují, že se pleť více mastí, zejména působením enzymů v kůži(například v období puberty a ve stresu). Svrchní vrstva kůže zesílí v důsledku zvýšení obsahu volných mastných kyselin a stane se lepkavou. Pilosebaceózní folikuly (váčky umístěné v kůži) se naplní buňkami a kožním mazem, které při kontaktu se vzduchem zčernají: jedná se o černé tečky.

C. Bakterie akné pak v těchto místech způsobují záněty, které vedou k tvorbě pupínků, vřídků (bílých teček), cyst a nodul (uzlíků).
Bližší informace o příčinách akné

 

Při akné je mazová žláza ucpaná kožním mazem, který je příliš hustý nebo se vylučuje v příliš velkém množství. Kromě toho se buňky na vstupu do pilosebaceózního folikulu chovají abnormálně a dochází k nerovnováze kožní mikroflóry.

Francouzská dermatologická společnost

Bílé tečky: vše, co potřebujete vědět o mikrocystách na obličeji

Obličejové mikrocysty se také nazývají uzavřené komedony. Vznikají hlavně na tvářích, čele, bradě a kolem rtů. Co je to ta malá bělavá kulička, kterou cítíte pod kůží? Je to známka nadměrné sekrece kožního mazu. Výchozím bodem pro jeho tvorbu jsou pilosebaceózní folikuly, které jsou zčásti tvořeny mazovými žlázami. Když je koncentrace kožního mazu nejvyšší a rohová vrstva je silná, malý shluk pod kůží se rozpadne. V této fázi pupínek buď spontánně zmizí, nebo se zanítí, když nadbytek kožního mazu zvýší sekreci bakterií Cutibacterium Acnes. V případě zarudnutí se objeví vřídky a abscesy. Pod aknózní pletí se toho děje hodně.

av_acne_microkyste_1x1

Konec života pupínku akné

Jak se pupínku zbavit, když už se vytvoří?

Všechny pupínky nakonec zmizí: během několika dnů až týdnů aktivují makrofágy (imunitní buňky) čisticí fázi. Jaká je jejich role? Odstraňují kožní tkáň poškozenou pupínkem. 

Chcete-li se zbavit pupínků, vyčistěte si póry, abyste omezili hromadění mazu a zánětů, a objednejte se k dermatologovi, který vám poradí s každodenní péčí.

 

ODBORNÉ PORADENSTVÍ V PŘÁTELSKÉM DUCHU

Péče a hygiena jsou vaši přátelé!
Několik dobrých návyků pro boj s nedokonalostmi pleti.

Čistěte si pleť dvakrát denně a každý večer odstraňte make-up.

Přestaňte používat všechny agresivní čisticí přípravky! Agresivní produkty stimulují vylučování kožního mazu, čímž podporují a zhoršují výskyt akné. Zvolte raději šetrné čisticí gely. 

Vyvarujte se dotýkání pupínků. Omezíte tak riziko vzniku pupínku nebo sekundární bakteriální infekce, pokud již pupínek máte. Pupínky také nevymačkávejte: nečistoty mohou proniknout hlouběji do pokožky a mohou se objevit jizvy.

Seznamte se s vhodnými a nevhodnými postupy

Správná péče o pleť se sklonem k akné

Obnova kůže je pro ochranu před jizvami zcela zásadní. Správná péče o pleť je nejlepším způsobem, jak tento přirozený proces podpořit. Jednou nebo dvakrát týdně použijte absorpční a exfoliační masku: tyto produkty obsahují hydratační látky, které zklidňují a čistí pleť a podporují obnovu buněk. Masky také omezují tvorbu kožního mazu a lesk pleti. Pokud máte podrážděnou pleť, použijte obklad s termální vodou.

Správná péče o pleť se sklonem k akné

Naše řešení péče o pleť se sklonem k akné

Produkty péče o pleť Eau Thermale Avène, abyste se ve své pleti cítili lépe