Jak léčit lupénku
- Život s ekzémem a lupénkou
- Lupénka a ekzém dospělých – pravidla pro hydrataci
- Lupénka a ekzém u dětí – pravidla hydratace
- Lupénka a ekzém u dospělých: vhodná hygiena
- Děti – Péče a tipy proti svědění
- Psoriáza a ekzém u dětí: vhodné čisticí přípravky
- Život s ekzémem a lupénkou: Děti
- Život s ekzémem a lupénkou: Dospělí
- Dospělí – Péče a tipy proti svědění
Jak léčit lupénku
Lupénka je chronické, nepředvídatelné a náročné onemocnění. Svědění a suchost kůže však lze zmírnit, aby se zabránilo riziku recidivy. Stručněji řečeno, mít oddálit a mít pod kontrolou zhoršení příznaků. Podívejme se na řešení, která vám mohou změnit život!
Léčba přizpůsobená vaší lupénce
Každý pacient vyžaduje vlastní léčbu, která je přizpůsobena několika kritériím: závažnosti onemocnění, postiženému místu, životnímu stylu a dopadu onemocnění na každodenní život. Volbu léčebné strategie mohou ovlivnit také některé kontraindikace a rodinná anamnéza. Mít k lékaři důvěru je proto nezbytné. Individuální přístup je pro co největší úlevu od lupénky a zlepšení kvality vašeho života nezbytný.
ODBORNÉ PORADENSTVÍ V PŘÁTELSKÉM DUCHU
„Řízení léčby je založeno na použití lokálních přípravků u mírných a lehce závažných forem. Ty lze kombinovat s léky vyhrazenými pro středně těžké až těžké formy.“
www.dermato-info.fr, French Society of Dermatology
Doplňkové přístupy k léčbě lupénky
Prvním krokem při léčbě lupénky je vyvarovat se jejím spouštěčům: v závislosti na konkrétních okolnostech to může být slunce, stres atd. Váš dermatolog vám nabídne konkrétní léčbu pro období vzplanutí a jinou pro lehčí udržovací fáze léčby. Ve fázi vzplanutí se předepisuje lokální léčba: dermokortikoidy a/nebo analogy vitaminu D3. V případě rezistence na ně se používají léky nelokální povahy (retinoidy, metotrexát, ciclosporin, apremilast). K bělení kožních lézí se používá fototerapie. Ta probíhá třikrát týdně po dobu dvou měsíců. Pro pochopení a zmírnění následků tohoto onemocnění pomáhá například vhodný make-up, lázeňské procedury, pravidelné lékařské kontroly, psychologická péče a relaxace.
Kam patří hydratační produkty?
Emolienční látky, které zjemňují a hýčkají vaši pokožku.
Emolienční přípravky zjemňují suchou kůži (xerózu), zklidňují záněty a zmírňují svědění (pruritus). Jsou velmi užitečné pro pacienty, kterým léčba vysušuje kůži (perorální retinoidy a PUVA terapie).
Tyto emolienční přípravky se používají během vzplanutí spolu s lokální léčbou. Aby byla léčba lupénky co nejúčinnější, je třeba používat emolienční přípravky denně!
ODBORNÉ PORADENSTVÍ V PŘÁTELSKÉM DUCHU
Správná léčba lupénky u dítěte
I když je to vzácné, lupénka se může objevit i u dětí. Důležité je zabránit vysušování dětské pokožky šetrnou a pravidelnou hydratací. Vybírejte mycí gely bez mýdla a produkty s neutrálním pH. Ty respektují hydrolipidický film a nevysušují pokožku. Dalším tipem je zajistit, aby byla voda ve sprše nebo koupeli dítěte vlažná. Horká voda podporuje vysušování pokožky a aktivuje zánět, a tím i lupénku. Dětem se také doporučuje psychologická podpora, aby onemocnění mělo co nejmenší vliv na jejich duševní pohodu.
Chlad, slunce... rady pro odolnou pleť!
Chraňte svoji pleť před nepříznivými vnějšími vlivy:
- Čas strávený ve sprše omezte na 5-10 minut. Pokud je voda příliš tvrdá, vysušuje pokožku, proto používejte šetrné mycí přípravky bez mýdla.
- Po sprše použijte emolienční přípravek. Vybírejte hydratační přípravky bez parfemace vyvinuté speciálně pro citlivou pokožku.
- Slunce může být prospěšné, ale také škodlivé. Použití opalovacího krému také ochrání vaši pokožku, zejména pokud lupénka postihuje obličej.
Naše řešení, jak pečovat o pokožku při lupénce
Přípravky Eau Thermale Avène určené ke zklidnění atopické pleti:
- Termální vodaTermální voda
Který režim péče o pleť byste měli přijmout?
Identifikujte, co skutečně potřebuje vaše pleť, s pomocí našich odborníků a objevte nejvhodnější režim péče o pleť pro vás.