Život s ekzémem a lupénkou: Děti
Ekzém a lupénka: zvláštní citlivost dětí. Postižení ekzémem nebo lupénkou je téměř trvalým zdrojem nepříjemných pocitů. Zejména pro ty nejmenší. Svědění, nedostatek spánku, stres, někdy i podráždění... tyto dvě nemoci ovlivňují kvalitu života. Společně můžete tuto těžkou zkoušku překonat.
Lupénka se obvykle vyskytuje u geneticky predisponovaných jedinců. Projevuje se nadměrně rychlou obnovou epidermálních buněk a chronickým zánětem kůže.
Ekzém je naopak kombinací narušené ochranné kožní bariéry a vyšší citlivosti imunitního systému na alergeny, což zvyšuje reaktivitu kůže.
Přestože se oba stavy liší svými příčinami, jsou si v mnoha ohledech podobné. V obou případech se jedná o chronické onemocnění, které se vyznačuje střídáním vzplanutí a období remise. Ložiska jsou červená a mohou velmi svědit. Zatímco lupénka u dětí není příliš častá, atopický ekzém postihuje v Evropě 10-15 % dětí mladších 7 let.
Vzplanutí se projevuje výskytem ložisek.
U lupénky jsou tyto léze červené a šupinaté. U dětí svědí zřídka a postihují hlavně místa, kde dochází ke tření: lokty, loketní a podkolenní jamky, nohy, dolní část zad. Mohou také postihnout vlasovou pokožku, obočí, ušní kanálky. Nebo dokonce nehty, dlaně či chodidla.
Ložiska atopického ekzému (vznikající obvykle u kojenců a dětí) jsou často méně silná, méně ohraničená a méně šupinatá než ložiska lupénky. Nicméně svědí. U dětí do jednoho roku věku postihují některé části obličeje (čelo, bradu, tváře) a končetiny (nohy, ruce). Ve věku od jednoho do dvou let se ekzém častěji vyskytuje na hlavě, krku a v kožníh záhybech. U dětí starších dvou let jsou postiženy záhyby (krk, pod ušima, lokty, kolena, hýždě), ruce, zápěstí a kotníky.
Pokožka postižená ekzémem – obličej a krk
Svědění a pálení způsobené těmito onemocněními je pro děti skutečným utrpením a rychle se stává zdrojem stresu, který má významný dopad na jejich každodenní život.
Pokud vaše dítě trpí atopickou dermatitidou nebo lupénkou, dobře víte, jak obtížné je někdy tuto nemoc zvládnout. Co může být více skličující než vidět své dítě trpět a nevědět, jak mu pomoci? Především, i když jsou tyto nemoci dědičné, nemějte pocit, že jste za ně zodpovědní. Na druhou stranu před vámi stojí důležitý úkol. Můžete dítě podpořit a pomoci mu situaci zvládnout. Mluvte s ním, povzbuzujte ho, aby vyjádřilo své pocity. Je důležité, abyste jeho nepříjemné pocity nebagatelizovali. A samozřejmě identifikujte spouštěče ekzému a aktivně se zapojte do péče.
Pruritus, nesnesitelný pocit svědění, je začarovaný kruh. Jinými slovy, čím více se vaše dítě škrábe, tím více se bude chtít škrábat. Je však velmi obtížné zakázat dítěti dotýkat se svědících ložisek. Naštěstí existují alternativy. Když dítě pokožka svědí, povzbuďte ho, aby si poškrábalo plyšáka nebo ho odreagujte nějakou fyzickou aktivitou.
Na léčbě ekzému nebo lupénky se podílejí tři klíčoví lidévaše dítě, vy jako rodič a váš lékař. Pouze lékařské vyšetření (pediatrem, dermatologem nebo praktickým lékařem) umožní stanovit jasnou diagnózu, lépe porozumět nemoci a nasadit nejúčinnější léčbu. Ta závisí na několika faktorech, jako jsou dopady na kvalitu života a závažnost příznaků.
Kromě léčby se můžete věnovat také prevenci vzplanutí a svědění. Prevence je založena na třech pilířích, které vašemu dítěti pomohou cítit se lépe. Prvním z těchto pilířů je hydratace. Emolienční nebo hydratační přípravek obnoví funkci ochranné kožní bariéry a zabrání novému vzplanutí. Vše o tom se dozvíte v kapitole Podrobně o pravidlech hydratace.
Druhý pilíř: správná hygiena. Mnoho rodičů si myslí, že je lepší oddalovat koupání nebo sprchování dětí postižených ekzémem nebo lupénkou. Hygiena je přesto nezbytná. Jak se tedy vyvarovat podráždění pokožky při mytí? Odpověď naleznete v kapitole Podrobně o správné hygieně.
Poslední pilíř: vyvarujte se škrábání, aby nedošlo k poškození pokožky. Není to snadný úkol. Ale nebojte se. I zde existují jednoduchá řešení, například použití hladkých oblázků. Přečtěte si naši speciální podrobnou kapitolu.
To je velmi zastaralý názor. Ale není to pravda. Ani jedno z těchto onemocnění není nakažlivé. V obou případech se jedná o chronické zánětlivé onemocnění. Jsou způsobené kožními abnormalitami a faktory prostředí, jako jsou např. alergeny.
Bohužel ne. Existující léčba a péče se zaměřují na řešení příznaků. Jsou velmi účinné, ale jejich cílem není, aby nemoc jednou provždy zmizela. Snaží se léčit příznaky během akutní fáze a zabránit vzniku nových vzplanutí.
Ano, je to tak. Stres ovlivňuje imunitní systém. Může vzplanutí zhoršit nebo vyvolat.
Ano, samozřejmě. Buďte však opatrní, protože chlór a sůl mohou způsobit podráždění. Vaše dítě by proto mělo dodržovat několik pokynů. Prvním z nich je použít před koupáním bariérový krém. Ten ochrání pokožku. Po koupání pokožku opláchněte čistou vodou. Nakonec před oblékáním použijte emolienční přípravek.
Lázeňské procedury se často doporučují dětem se sklonem k atopii nebo dětem trpícím lupénkou. Zahrnují procedury využívající účinky termální vody (koupele, sprchy, pitné kúry atd.), vzdělávací semináře, které poskytují dítěti a jeho rodičům příležitost dozvědět se více o kožním onemocnění a jeho léčbě, a také pravidelné lékařské kontroly.
Miluji ji, už mě netrápí zarudnutí, svědění ani alergie. Moje pleť je jemná.