Hrozba pro oceány

Oceány pokrývají dvě třetiny naší planety. Jsou domovem bohatých zdrojů života a svou existencí regulují klimatickou rovnováhu. Závisí na nich přežití mnoha populací a druhů. Závisí na nich přežití mnoha populací a druhů: mořský ekosystém se skládá z několika malých ekosystémů, které jsou nezbytné pro regulaci obsahu kyslíku a oxidu uhličitého v atmosféře, kterou dýcháme.

  • Korály: zásobárna mořské biodiverzity. Korály jsou významným ekosystémem nezbytným pro rozmnožování a zachování mnoha mořských druhů.
  • Fytoplankton: „zelené plíce“ planety. Fytoplankton je hlavním producentem kyslíku (2/3 kyslíku, který dýcháme). Funguje jako biologická pumpa atmosférického CO2, pohlcuje velkou část emisí spojených s lidskou činností a snižuje jejich dopad na podnebí.
  • Zooplankton: srdce potravního řetězce. Zooplankton je hlavním spotřebitelem organických látek v oceánech a hraje zásadní roli ve fungování mořského potravního řetězce.

Tento křehký ekosystém je nyní ohrožen řadou faktorů, které jsou zodpovědné za vymírání stovek druhů a vyčerpání zdrojů: globální oteplování, stoupající hladina moře, nadměrné využívání zdrojů atd. Ohrožuje ho ovšem také znečištění způsobené opalovacími krémy a jejich filtry, které jsou pro oceány nebezpečím samy o sobě. Toto poškození má na svědomí vyhynutí stovek druhů a značné vyčerpání zdrojů. Chceme-li zachránit naše oceány, musíme jednat společně.

50 % mořských druhů nachází útočiště v korálových útesech. Na ekosystému, který poskytují korálové útesy, závisí 500 milionů lidí.

Korály v ohrožení

Korály jsou pro mořský ekosystém klíčové. Jsou zdrojem potravy a stanovištěm mnoha rostlin, bakterií a ryb, chrání půdu a pobřeží před odtokem a/nebo erozí a zmírňují dopady hurikánů a tsunami. Korály jsou proto životně důležitým článkem pro přežití mořských ekosystémů. Vyskytují se ve všech mořích a hloubkách a mohou žít tisíce let. V současné době jsou však ¾ korálových útesů ohroženy člověkem, přičemž 30 % z nich již bylo za posledních 30 let nenávratně ztraceno, zejména v důsledku poškození slunečními přípravky. 

av_solaires_engagement_corail_1x1_v1

Ekologické dopady sluneční ochrany na oceány

Toxické složky opalovacích krémů, které se při koupání v moři rozředí nebo které při používání aerosolů na plážích rozptýlí vítr, se hromadí v písku a usazují se na dně oceánu.

Fotosyntéza v ohrožení Tento obrázek jste už určitě na dovolené někdy viděli. Na povrchu vody se vytváří tenká vrstva oleje nebo pěny, která narušuje nejen korály a řasy, ale také mořskou faunu, protože působí jako clona a brání fotosyntéze, která produkuje kyslík nezbytný pro mořské druhy. Efekt sněhové koule znamená, že je zasažen i plankton živící se mikrořasami a tak dále. Nakonec tím trpí téměř celý potravinový řetězec.

Toxické složky pro přírodu a mořskou faunu Sluneční ochrana na bázi petrochemických produktů má škodlivý vliv na mořský ekosystém a trvale ho poškozuje. Mezi složky, které jsou za to zodpovědné, patří například parabeny, silikony a oxybenzony, které jsou pravděpodobně endokrinními disruptory a jsou reprotoxické pro mořské živočichy.

Ničivé účinky pro řasy a korály

Chemické látky ve slunečních krémech jsou příčinou postupného ničení řas a korálů. Jak? Některé z těchto molekul ničí zooxantely, což jsou mikrořasy žijící v symbióze s korály. Při kontaktu se škodlivými molekulami zooxantely odumírají a berou s sebou i okolní korály, které nejprve zbělají a pak během pouhých 48 hodin zahynou.   Viníkem je však také oktokrylen: na jeho toxicitu u korálů upozornil tým vědců z Observatoire océanologique de Banyuls-sur-Mer ve studii publikované v roce 2018 v časopise Analytical Chemistry, což vedlo k zákazu toxických opalovacích krémů obsahujících tuto molekulu na Palauských ostrovech na začátku roku 2020.

 

av_solaires_effets-destructeurs_coraux_1x1 473x473
Sluneční ochrana: správné návyky

Sluneční ochrana: správné návyky

  • Každý rok uvolníme do oceánů přibližně 25 000 tun opalovacího krému, což představuje 1 litr za sekundu*.
  • 25 % složek opalovacího krému se do mořské vody uvolní po 20 minutách plavání´. 
  • Předpokládá se, že asi 10 % světových korálů je přímo ovlivněno UV filtry**.

* zdroj: Green Cross
\n** studie Faculty of Science of the Polytechnic University v Marche v Itálii

Objevte náš závazek k obnově mořských ekosystémů
Ze stejného rozsahu

NAŠE ŘEŠENÍ PRO OCHRANU NAŠÍ BUDOUCNOSTI

Produkty péče o pleť Eau Thermale Avène jsou navrženy tak, aby chránily pokožku a současně respektovaly oceány.

Intense Protect Ultra voděodolný fluid SPF 50+

Intense Protect Ultra voděodolný flui...

Chrání - Hydratuje

Sprej pro děti SPF 50+

Sprej pro děti SPF 50+

Chrání

Sluneční ochrana ve spreji SPF 30

Sluneční ochrana ve spreji SPF 30

Chrání

Zpět na začátek