Počty případů rakoviny kůže se celosvětově zvyšují.
Každých 14 sekund je na světě diagnostikována rakovina kůže. Třetinu všech diagnostikovaných rakovin na světě tvoří rakoviny kůže a 10 % z nich končí smrtí. Existují dva typy rakoviny kůže: karcinomy, které jsou lokálně zhoubné, a melanomy, které se mohou rozšířit do zbytku těla a jsou nejnebezpečnějším typem rakoviny kůže.
Jaké jsou příznaky, léčba a diagnóza u jednotlivých typů rakoviny kůže? Jakou roli hraje slunce při vzniku melanomu a jak mu lze předcházet?
Rakovina kůže je velmi častá forma rakoviny, která postihuje pokožku. Vzniká v melanocytech, buňkách zodpovědných za produkci melaninu, které se ve velkém množství množí, až vznikne nádor. Tato abnormalita melanocytů je z velké části způsobena expozicí UVA záření. Pokud je rakovina kůže odhalena včas, jedná se o nezhoubný nádor. Odstranění nádorové tkáně se provádí lokálním chirurgickým zákrokem. Pokud je rakovina odhalena pozdě, je prognóza horší, zejména pokud rakovinné buňky migrují a šíří se po celém těle.
Slunce působí na pokožku kumulativně. Přestože slunce přináší určité výhody, jak jsme si již ukázali, představuje také mnohá rizika: úžeh, alergie na slunce, stárnutí kůže atd. Dlouhodobé expozice slunci bez ochrany mají také škodlivé důsledky v podobě poškození DNA. Pokud je poškození způsobené sluncem příliš rozsáhlé a časem se nahromadí, může vést k rakovině kůže. Sluneční paprsky obsahují ultrafialové záření (UV). UVC záření je nejnebezpečnější, ale je blokováno ozónovou vrstvou. UVB paprsky působí na buňky epidermis, zatímco UVA paprsky mohou proniknout až do nejhlubších vrstev škáry a způsobit tak poškození DNA. Nedávno byl objeven nový nepřítel kůže: viditelné světelné záření (jako modré vysokoenergetické viditelné světlo). Tyto paprsky jsou škodlivé, protože napadají všechny složky buněk: lipidy, proteiny i DNA. Poškození se dlouhodobě hromadí, a proto je pro veřejné zdraví naprosto nezbytné chránit se před sluncem od nejútlejšího věku a po celý život.
Existuje několik různých forem rakoviny kůže, přičemž existují dva hlavní typy:
Melanom se často projevuje jako hnědá nebo vícebarevná, asymetrická, nepravidelná skvrna nebo bulka, která se časem zvětšuje a nemusí být nepříjemná na dotek. Může začít jako plochá skvrna a poté se zvýrazňovat. Ve vzácných případech nemusí být pigmentovaná. Diagnostiku může ztěžovat jeho podobnost s mateřským znaménkem. V případě pochybností je třeba konzultovat dermatologa, který provede biopsii. (Zdroj: Evropská nadace pro rakovinu kůže).
Místo výskytu rakoviny kůže se liší v závislosti na typu melanomu, pohlaví a fototypu člověka. Obecně se maligní melanomy vyskytují na dolních končetinách, trupu, hlavě a vzácněji na horních končetinách u bělochů, zatímco u černochů se častěji vyskytují na chodidlech a sliznicích.
Ačkoli existuje celá řada faktorů (chemické, fyzikální, léčebné, nutriční, virové), zdá se, že intenzivní a opakované vystavování určitých částí těla slunci hraje při vzniku melanomů aktivní roli. Proto je důležité chránit se před sluncem dodržováním pravidel pro vystavování se slunečnímu záření a volbou kvalitní ochrany, zejména u osob s fototypem 1 a 2, které jsou na melanomy obzvláště citlivé: samotná prevence ovšem nestačí k oddálení vzniku nádorů.
Šanci na vyléčení zvyšuje včasná diagnóza. Pozdější diagnózy vyžadují rozsáhlejší léčbu, aby se zabránilo šíření nádorových buněk v těle. Samotná prevence nemůže zabránit vzniku tohoto typu nádoru.
Léčba melanomu se liší podle stadia vývoje: Melanomy ve stadiu I a II se léčí chirurgicky. Melanomy stadia III se léčí chirurgicky a někdy inhibitory BRAF/MEK nebo imunoterapií. Melanomy ve stadiu IV se léčí chirurgicky, inhibitory BRAF/MEK nebo imunoterapií.
Vaše pokožka si od útlého věku pamatuje vše jako film z fotoaparátu. Pokud jde o spálení, máte tedy určitou „kvótu“, kterou nesmíte překročit. Obecně se předpokládá, že ke vzniku rakoviny je třeba 10 až 15 let nadměrné expozice. Pečujte o svůj sluneční kapitál!
Abyste předešli vzniku melanomu, měli byste se naučit pečlivě sledovat svá mateřská znaménka. Pigmentové skvrny (a mateřská znaménka) jsou považovány za podezřelé, pokud vykazují asymetrické změny struktury, obrysu a barvy. Pokud máte pochybnosti, poraďte se s dermatologem.
Eau Thermale Avène se zavázala spolupracovat s Evropskou nadací pro rakovinu kůže na zvyšování povědomí, vzdělávání a prevenci rakoviny kůže. Díky svým jedinečným odborným znalostem v oblasti fotoprotekce se Eau Thermale Avène již 30 let snaží vytvářet vysoce kvalitní a účinné produkty pro péči o pokožku, které zaručují optimální ochranu.
Produkty péče o pleť Eau Thermale Avène jsou navrženy tak, aby chránily pokožku a současně respektovaly oceány.