Léky a slunce

Některé léky a látky obsahují molekuly, které reagují na UV záření, což znamená, že se jejich struktura po vystavení slunečnímu záření mění a stávají se alergizujícími nebo dokonce toxickými. Tyto změny mohou vést ke zvýšené citlivosti kůže na slunci, tzv. fotosenzibilizaci.

Které léky vyvolávají fotosenzibilizaci?

Existuje jich celá řada: anxiolytika, antibiotika, antidepresiva, antidiabetika, hormonální léčba atd. Pokud se léčíte, pečlivě si přečtěte příbalový leták, abyste zjistili, zda není sluneční světlo během užívání léků kontraindikováno. A pokud plánujete dovolenou, poraďte se předem se svým lékařem, abyste předešli riziku fotosenzibilizace.

av_solaires_reaction_medicament_1x1 473x473

Co je to fotosenzibilizující léčba nebo léky?

Léky a sluneční světlo se ne vždy snesou. Některé typy léčby zvyšují citlivost kůže na slunce, proto je třeba před pobytem na slunci dbát zvýšené opatrnosti.

Některé molekuly v lécích mohou být pod vlivem slunečního záření alergizující nebo dokonce toxické. Tyto změny mohou vést ke zvýšené citlivosti kůže na slunce, tzv. fotosenzibilizaci.

ODBORNÉ PORADENSTVÍ V PŘÁTELSKÉM DUCHU

Léky ve správný čas

Pokud je to možné, užívejte lék spíše večer, kolem 17. nebo 18. hodiny, než ráno.

Příznivé a škodlivé účinky slunce na kůži

Jak dochází k fotosenzibilizaci?

Existují dva typy reakcí na fotosenzibilizaci.

Fototoxická reakce

Nejčastějším typem reakce je fototoxická reakce, kterou nelze zaměňovat s alergií na slunce. K tomuto typu reakce dochází při použití velkého množství fotosenzibilizujícího přípravku. Projevuje se během několika minut nebo hodin po vystavení se slunečnímu záření a vede k výskytu červených skvrn na slunci exponovaných místech obličeje, krku a dekoltu, ale i na rukou, nohou a chodidlech. Po počáteční fototoxické reakci může další expozice vyvolat opožděnou reakci nebo fotoalergii.

Fotoalergická reakce

Jedná se o nejvzácnější typ reakce, která je způsobena použitím malého množství fotosenzibilizujícího přípravku, který je již pokožce znám. Projevuje se do 24 hodin nebo déle po expozici slunci. Na místech vystavených slunci se objevuje intenzivní svědění podobné kopřivce nebo ekzému, které se pak může rozšířit na zbytek těla. Mohou se také objevit poruchy pigmentace s hnědým nebo namodralým zbarvením.

Žádná reakce po roce léčby neznamená, že jste bez rizika. Než se u vás projeví fotosenzitivní alergická reakce, může to trvat několik pobytů na slunci. A pozor: stejnou reakci můžete mít i po soláriu!

Co dělat, pokud se u vás objeví fotosenzibilizační reakce

V případě reakce na fotosenzibilizující léčbu je třeba okamžitě zastavit veškerou expozici slunci. V závislosti na závažnosti vám lékárník nebo lékař doporučí krém nebo gel na zmírnění svědění a ošetření případných puchýřů.

Vyhýbejte se slunci

Jako preventivní opatření je vhodné omezit dobu pobytu na slunci na minimum nebo prostě nevycházet na slunce vůbec.

Výběr správné ochrany

Věnujte pozornost tomu, co vám říká vaše kůže: ačkoli se spálení od slunce obvykle objevuje dvanáct hodin po expozici, pacienti často popisují pocit pálení již v okamžiku expozice. Ve všech případech je třeba se vyhnout UV záření a používat maximální ochranu proti UVA/UVB záření.

Chraňte se po celý rok

Ať je léto nebo zima, ať prší nebo svítí slunce, sluneční paprsky mají na pokožku vliv, proto je důležité poskytnout pokožce každodenní ochranu, aby byla v bezpečí po celý rok. I ve městě se natírejte hydratačním krémem s nižším SPF, abyste odfiltrovali UV paprsky a mohli si v klidu vychutnat oběd pod širým nebem!

av_solaires_lucite_estival_1x1 473x473
av_solaires_demangeaison_boutons_1x1 473x473

Antibiotika, stejně jako jiné léky, jsou neslučitelná se sluncem a mohou způsobit reakce, jako jsou pupínky, svědění a dokonce problémy s pigmentací. Pokud podstupujete lékařskou léčbu, je nezbytné, abyste se před pobytem na slunci seznámili s příslušnými pokyny a omezili tak rizika spojená s pobytem na slunci. 

Léky nejsou jedinými fotosenzibilizujícími látkami: fotosenzibilizující jsou také některé parfémy a další kosmetika na bázi alkoholu, stejně jako některé rostliny a ovoce (tráva, petržel, citrusové plody, fíky atd.).   Nejtypičtějším případem je, když si člověk připraví citronovou šťávu, dotkne se paže a po pobytu na slunci se na ní objeví stopy. Zásadně si vždy po jídle nebo vaření dobře umyjte ruce.
 

ODPOVÍDÁME NA VAŠE OTÁZKY

Ne: k fototoxické reakci může vést i pouhá procházka za pěkného počasí. Tento typ reakce je zdaleka nejčastějším typem fotosenzibilizace a projevuje se spálením, které je neúměrné míře slunečního záření.

Žádná reakce po roce léčby neznamená, že jste bez rizika. Než se u vás projeví fotosenzitivní alergická reakce, může to trvat několik pobytů na slunci.

Léky nejsou jedinými fotosenzibilizujícími látkami: fotosenzibilizující jsou také některé parfémy a další kosmetické přípravky na bázi alkoholu, stejně jako některé rostliny a ovoce (tráva, petržel, citrusové plody, fíky atd.). Nejtypičtějším případem je, když si člověk udělá citronovou šťávu, dotkne se ruky a po pobytu na slunci se mu objeví stopy. Zásadně si vždy po jídle nebo vaření dobře umyjte ruce.

Ze stejného rozsahu

NAŠE ŘEŠENÍ PRO OCHRANU NAŠÍ BUDOUCNOSTI

Produkty péče o pleť Eau Thermale Avène jsou navrženy tak, aby chránily pokožku a současně respektovaly oceány.

Minerální mléko SPF 50+

Minerální mléko SPF 50+

Chrání - Hydratuje

Zpět na začátek